Дорослі Діти Алкоголіків та Дисфункційних Сімей

БРОШУРА НОВАЧКА

Привітання

Ласкаво просимо в програму Дорослі Діти Алкоголіків (ДДА). Ця програма спирається на 12 кроків і 12 традицій та являє собою співтовариство взаємодопомоги для людей, які виросли в алкогольному або іншому дисфункційному середовищі. Дисфункційне середовище сформувало в нас певні стереотипи поведінки та відношення, які й досі продовжують впливати на нас. 

Читати більше >>>

Регулярно відвідуючи зібрання, ми починаємо краще розуміти наше минуле і, таким чином, отримуємо можливість більш успішно змінювати наше сьогодення. Ми починаємо бачити наші позитивні і здорові риси.

ДДА не замінює інші 12-ти крокові програми, але ми впевнені, що підхід, який ми використовуємо, сприяє одужанню.

Зібрання ДДА є безпечним місцем, де ми можемо поділитися своїм досвідом, силою і надією, не отримуючи критики або осуду. У нас є право не висловлюватися, якщо ми не готові.

Ця програма будується на духовному керівництві, але не пов'язана з конкретною релігією. Ми є особистостями, які прагнуть за допомогою  чесності стати максимально кращими.

Ми поважаємо анонімність один одного. Все, кого ми зустрічаємо, і все, що ми чуємо на зібраннях, є конфіденційним.

Ми зустрічаємося для того, щоб поділитися своїм досвідом, силою і надією, поділитися страхами і переживаннями. Ми пропонуємо дружбу і розуміння. Ми любимо один одного абсолютно особливою любов'ю. Ми раді вас вітати.

Оскільки кожне зібрання не схоже на інше і дає нам різний досвід, ми радимо вам відвідати якомога більше різних зібрань, перш ніж прийняти рішення про доцільність програми ДДА на вашому шляху до одужання. Так що приходьте до нас знову.

 

Список «брудної білизни»

Перед вами список характеристик, які, схоже, притаманні тим, хто виріс в алкогольному або дисфункційному середовищі.

1. Ми опинилися в ізоляції і стали боятися людей та авторитетних для нас осіб. 

2. Ми постійно шукаємо схвалення і втратили себе в цьому пошуку.

3. Ми відчуваємо страх перед агресивними людьми і будь-якою формою особистої  критики.

4. Ми або самі стаємо алкоголіками, або з ними одружуємося, або і те, й інше; або ж знаходимо собі іншу компульсивну людину, на зразок трудоголіка, тим самим задовольняючи свою хворобливу потребу в почутті покинутості.

5. Ми проживаємо життя з позиції жертви і проявляємо цю слабкість в наших любовних і дружніх стосунках.

6. У нас виробилося надмірне почуття відповідальності, тому нам простіше займатися проблемами інших, ніж вирішувати свої; це дає нам змогу не надто приглядатися до власних недоліків.

7. Ми почуваємо себе винними, коли відстоюємо себе, а не поступаємося іншим.

8. Ми стали  залежними  від емоційного збудження.

9. Ми плутаємо любов з жалістю і схильні «любити» тих людей, яких можемо «жаліти» і «рятувати».

10. Ми «заморозили» в собі почуття зі свого травматичного дитинства і втратили здатність відчувати або висловлювати свої почуття, бо це нас надто сильно ранить (заперечення).

11. Ми занадто суворо судимо себе і маємо дуже низьку самооцінку.

12. Ми є залежними особистостями і панічно боїмося бути покинутими, тому ми готові піти на все, лиш би втримати стосунки і не відчувати болючого почуття покинутості, що дісталося нам із життя з хворими людьми, які постійно були для нас емоційно недоступними. 

13. Алкоголізм є сімейним захворюванням, тому ми стали пара-алкоголіками (співзалежними) і перебрали на себе всі ознаки цієї хвороби, хоч самі й зовсім не вживали спиртного.

14. Пара-алкоголіки (співзалежні) реагують на дії інших, а не діють самі.

 

 Програма ДДА: як вона працює?

Ми бачимо, що різниця в меті та позначенні проблеми відрізняє співтовариство Дорослих Дітей Алкоголіків від інших 12ти крокових програм. Наша програма пропонує звернути особливу увагу на проблему наслідків виховання в дисфункційній  та алкогольній сім'ї.

 

Характеристики

Ключовою проблемою для дорослих дітей алкоголіків є помилкові уявлення, які сформувались в дитинстві і  які впливають на всі сфери нашого життя. У дитинстві ми боролися з руйнівними наслідками алкоголізму та почали нескінченну війну, щоб перетворити нездорову, дисфункційну сім'ю в люблячу та дружню. Ми виросли з думкою, що ми програли цю війну, не розуміючи, що ніхто не в силах зупинити травмуючий вплив сімейного алкоголізму.

Закономірними наслідками цієї помилкової поразки є самокатування, сором і почуття провини. Ці самозвинувачення в кінцевому результаті призводять до ненависті до самого себе. Визнання нашого безсилля і нездатність контролювати алкогольну поведінку і його вплив на сім'ю є ключем до нашої внутрішньої дитини і дозволяє стати самому собі люблячими батьками. Коли ми робимо перший крок і визнаємо безсилля щодо сімейного алкоголізму, у нас більше немає причин ненавидіти себе.


Програма ДДА

Ця програма призначена для дорослих, які виросли в алкогольних сім'ях, і хоча вони також можуть страждати залежністю від речовин, фокус зроблений на самому собі, особливо на знаходженні та звільненні своєї внутрішньої дитини, прихованої  захисним шаром заперечення.

Мета програми ДДА: прийняти і підтримати новачків в подоланні заперечення, допомогти страждаючим, які втратили почуття безпеки, віри і любові в ранньому дитинстві і навчити навачків дбайливо ставитись до себе, з гумором, любов'ю і повагою.

 

Одужання в ДДА

Першим кроком, який робить Доросла дитина на шляху до одужання, є вихід з ізоляції. Ізоляція одночасно є в'язницею і святилищем. Доросла дитина, затиснута між потребами і страхом, не в змозі вибрати війну або політ, і в результаті перебуває в агонії на межі цих крайнощів, час від часу розряджаючи отримане напруження  руйнівними спалахами невдоволення або мовчазним відчаєм. Ізоляція є нашим порятунком від паралізуючого болю, що виникає через нездатність приймати рішення. Втеча від заперечення заглушає наш досвід руйнівної дійсності сімейного алкоголізму і є першим етапом страждань і скорботи. Це дозволяє нам пережити відсутність любові і вижити в умовах неповаги і образ.

Повернення почуттів є другим етапом наших страждань, воно означає, що одужання почалося. Спочатку властиві нам, але пригнічені раніше, почуття злості, провини, гніву і відчаю призводять нас до остаточного прийняття втрати. Справжня скорбота про наше дитинство завершує нашу болючу зачарованість минулим і повертає нас в теперешнє, в якому ми звільняємося і дорослішаємо.

Зустріч з минулим, повним болю і втрат, спочатку здається нам надважким завданням. Джим Гудвін, описуючи стрес ветеранів В'етнамскої війни, писав: «Деякі ветерани досі переконані, що якщо вони знову дадуть волю своїм почуттям, вони не зможуть втриматися від крику або навіть зовсім втратять контроль над собою».

Коли ми ділимось нашим болем, ми отримуємо сміливість і силу усвідомити нашу втрату. Біль, скорбота і страждання відступають, коли ми знову стаємо здатними повноцінно любити і піклуватися про когось і відчувати радість від життя.

Наші зусилля знайти безпеку призводять нас до необхідності стати люблячими батьками для самих себе. Жорстока природа алкоголізму затьмарила наш емоційний світ, поранила нас і змусила придушувати свої почуття.

Це зневага до нашого внутрішнього світу робила нас безнадійно залежними від тих, до кого ми відчували недовіру і страх.

У нестабільному, ворожому і навіть небезпечному середовищі ми прагнули адаптуватися до сімейного алкоголізму, і поступово втратили контроль над собою. Щоб впоратися з невизначеністю і покінчити з почуттям страху, ми заперечували очевидні невідповідності. Ми вперто дотримувались будь-яких переконань або бунтували і заперечували всі зовнішні впливи.

Свобода починається тоді, коли ми відкриваємось на любов. Дилема покинутості полягає у виборі між болючими особистими відносинами або безнадійною самотністю. Наслідки такого вибору завжди однакові: ми захищаємося, заперечуючи зранену Внутрішню Дитину, і змушені жити без тепла і любові. За відсутності любові особисті відносини або самотність однаково болючі, порожні і неповноцінні.

Тепле ставлення, яке ми відчуваємо один до одного, лікує наші внутрішні рани. Любляче прийняття і дружня підтримка, які ми отримуємо в ДДА, зменшують наше почуття страху. Ми ділимося і нашими надіями, і побоюваннями, не засуджуючи і не критикуючи один одного. Ми усвідомлюємо нашу нерозсудливість  і сповнюємося бажання змінити наші помилкові дитячі уявлення ясним і повноцінним керівництвом 12 Кроків і Традицій, а також прийняти відображене в них ведення люблячого Бога.

 

Ставлення до інших 12ти крокових програм

Подібно до інших анонімних програм, ДДА спирається на духовне керівництво 12 кроків. Фокус кожної програми може бути різним, але рішення залишається незмінним.

У дитинстві наша особистість формувалася в залежності від оцінювань оточуючих нас людей. Ми і зараз боїмося відірватися від цих оцінок та суджень, думаючи, що тільки відбиваючись в очах інших людей ми стаємо реальні, що без цього відображення ми зникнемо або втратимо себе.

Непривабливий образ сімейного алкоголізму не відображає наш внутрішній світ. Ми більше не граємо чужу роль, намагаючись замаскувати цей непривабливий образ. ДДА не допомагає нам покінчити із зловживанням хімічними речовинами або розчиненням в іншій людині, але в ДДА ми перестаємо вважати, що ми позбавлені цінності, ми починаємо бачити нашу справжню особистість, а не відображення в очах інших людей. Дорослі Діти - це і є ті сильні і значущі особистості, якими ми є насправді.

Марті З.

Роджер Н.

Марна С., Клаудіа П., Марті С.

10 листопада 1984

 

Зауваження: Прийнято рішення використовувати в літературі ДДА термін «дисфункційна сім'я». Брошура новачка видавалася до прийняття цього рішення.

Ми розуміємо, що крім алкоголізму існують і інші причини дисфункційної сімейної поведінки.

 

Суть проблеми

Багато з нас помітили, що люди, які виросли в алкогольних або дисфункційних сім'ях, мають деякі подібні характеристики.

Ми всі часто відчуваємо себе самотніми, нам важко спілкуватися з людьми, особливо з тими, що мають владу. Щоб захистити себе, ми стаємо догідниками, навіть якщо це призводить нас до втрати індивідуальності. У той же час ми помилково приймаємо будь-яку спрямовану на нас критику як загрозу.

Ми або самі стаємо алкоголіками, або створюємо родину з алкоголіками, або і те, і інше. У відсутності алкоголіка ми зв'язуємося з іншими компульсивними особистостями, наприклад, з трудоголіками, і таким чином задовільняємо нашу болючу потребу до стану покинутості.

Ми дивимося на життя з позиції жертви. Наша гіпервідповідальність призводила нас до того, що ми були більше зосереджені на інших, ніж на собі. Якщо ми довіряли собі, ми відчували провину, і поступалися іншим. Ми стали реагувати і перестали діяти, поступившись ініціативою іншим.

Ми були залежними особистостями, що бояться почуття покинутості, готовими на все, щоб зберегти відносини і уникнути почуття емоційної самотності. Ми вибирали нездорові відносини, тому що вони нагадували нам наші дитячі відносини з алкозаленими або дисфункційними батьками.

Ці симптоми сімейної хвороби алкоголізму або іншої дисфункційності робили нас співзалежними, тобто ми набували симптоми захворювання, незважаючи на те, що ми самі не вживали спиртного. Ми навчилися придушувати свої почуття, подібно дітям, і приховувати їх, подібно дорослим. Через це ми часто плутали любов з жалістю, прагнучи любити того, кого ми могли рятувати.

У міру того, як наша поведінка ставала все більш самопоразковою і саморуйнівною, ми стали залежні від емоційного напруження, яке супроводжувало всі наші зв'язки, ми надавали перевагу постійним переживанням, а не нормальним відносинам.

Це опис, а не акт обвинувачення.

  

Вихід: Стати самому собі люблячими батьками

Оскільки ДДА є для вас безпечним місцем, ви зможете вільно висловлювати біль і страхи, які раніше ви тримали в собі, і ви звільнитеся від сорому і провини, успадкованих з минулого. Ви станете дорослим і більше не будете заручником дитячих реакцій. Ви навчитеся приймати і любити себе, відновлюючи вашу внутрішню дитину.

Одужання починається, коли ми набираємося сміливості вийти з ізоляції. Почуття і поховані спогади повернуться. Поступово полегшуючи наше тягар невираженою болю, ми повільно розлучаємося з минулим. Ми вчимося ставитися до себе з ніжністю, гумором, любов'ю і повагою.

Цей процес допомагає нам подивитися на наших біологічних батьків як на інструмент, що дав нам життя. Нашими справжніми батьками є Вища Сила, яку деякі з нас вважають за краще називати Богом. Хоча ми виросли в алкогольних або дисфункційних сім'ях, наша Вища Сила дала нам 12 Кроків для нашого одужання.

Такі дії і робота зцілює нас: ми використовуємо 12 Кроків, ми відвідуємо зібрання, ми спілкуємося по телефону. Ми ділимося один з одним нашим досвідом, силою і надією. Ми вчимося виправляти наше нездорове мислення, день за днем. Коли ми звільняємо наших батьків від відповідальності за наші сьогоднішні дії, ми отримуємо можливість приймати розсудливі  рішення і діяти, а не реагувати на дії інших. Ми перестаємо ображати, починаємо одужувати і допомагати. У нас пробуджується почуття цілісності, яке раніше здавалося нам неможливим.

Регулярно відвідуючи зібрання, ви поступово прийдете до розуміння, чим насправді є сімейний алкоголізм або сімейна дисфункційність: захворюванням, яке ви придбали в дитинстві і яке продовжує впливати на вас і в дорослому віці. Ви навчитеся зосереджуватися на собі, тут і зараз. Ви візьмете на себе відповідальність за власне життя і станете самостійно виховувати себе і піклуватися про себе.

Ви не будете самотні на цьому шляху. Озирніться навколо, і ви побачите тих, хто розуміє ваші почуття. Ми будемо любити і підтримувати вас, що б не сталося. Ми просимо вас прийняти нас так, як ми приймаємо вас.

Ця духовна програма ґрунтується на діях, основою яких є любов. Ми впевнені, що в міру того, як любов зростає в вас, ви помітите позитивні зміни в усіх ваших відносинах, особливо з вашою Вищою Силою, самим собою і своїми батьками.

Прийнято Щорічною Бізнес Конференцією 1984 року

 

12 кроків

1. Ми визнали, що безсилі перед наслідками алкоголізму чи іншої сімейної дисфункції й втратили здатність керувати власним життям.

2. Повірили, що Сила, більша, ніж ми самі, здатна відновити в нас душевне здоров’я.

3. Вирішили передати свою волю і своє життя під опіку Бога, як ми розуміємо Бога. 

4. Провели ретельну й безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.

5. Визнали перед Богом, перед собою і перед іншою людиною справжню природу наших помилок.

6. З готовністю відкрилися на те, щоб Бог усунув усі вади нашого характеру.

7. Смиренно просили Бога усунути наші недоліки.

8. Склали список всіх тих людей, яких ми чимось скривдили, і сповнилися бажанням виправити кожному з них заподіяну шкоду.

9. Ми безпосередньо виправили шкоду цим людям в усьому, що було можливо, окрім випадків, коли це могло піти не на користь їм самим або комусь іншому.

10. Ми продовжували робити особисту інвентаризацію і, коли помилялися, відразу ж визнавали це. 

11. Ми прагнули через молитву і медитацію свідомо поглиблювати свій зв'язок з Богом, як ми розуміємо Бога, молячись лише про пізнання Божої волі для нас і про силу для її виконання.

12. Досягнувши духовного пробудження, до якого нас привели Кроки, ми прагнули нести цю звістку іншим людям, які все ще страждають, і застосовувати ці принципи в усіх наших справах.  


Початковий варіант 12 кроків Анонімних Алкоголіків

1. Ми визнали своє безсилля перед алкоголем, визнали, що наше життя стало некерованим.

2. Прийшли до переконання, що сила, більш могутня ніж ми, зможе повернути нам розсудливість.

3. Прийняли рішення доручити нашу волю і наше життя турботі Бога, як ми Його розуміємо.

4. Зробили ретельну і безстрашну моральну інвентаризацію.

5. Визнали перед Богом, собою і іншою людиною справжню природу наших помилок.

6. Повністю підготували себе до того, щоб Бог позбавив нас від наших дефектів характеру.

7. Смиренно просили Бога усунути наші недоліки.

8. Склали список людей, яким ми заподіяли шкоду, і сповнилися бажанням відшкодувати заподіяну їм шкоду.

9. Зробили пряме відшкодування збитків цим людям, коли це було можливо, за винятком випадків, коли це могло завдати болю їм або комусь іншому.

10. Продовжували особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, негайно визнавали це.

11. Прагнули шляхом молитви і роздумів поліпшити наш свідомий контакт з Богом, як ми Його розуміли, молячись про знання Його волі і про силу для її виконання

12. Прийшовши до духовного пробудження в результаті цих кроків, ми прагнули нести це послання тим, хто все ще страждає, і застосовувати ці принципи у всіх наших справах.

 

12 традицій

1. Наше загальне благополуччя повинне стояти на першому місці, особисте одужання залежить від єдності ДДА.

2. В справах нашої групи є лише один вищий авторитет - люблячий Бог, що сприймається нами в тому вигляді, в якому він може постати в нашому груповій свідомості. Наші лідери - це лише з довірою обрані виконавці, вони нами не керують.

3. Єдиною  умовою для членства в ДДА є бажання видужувати від наслідків виховання в алкогольній або будь-який іншій дисфункційній сім'ї.

4. Кожна група є самостійною, за винятком справ, що стосуються інших груп або спільноти ДДА в цілому. Ми співпрацюємо з усіма іншими 12 кроковими програмами.

5. У кожної групи є лише одна мета - донести наші ідеї до дорослої дитини, яка все ще страждає.

6. Група ДДА ніколи не повинна підтримувати, фінансувати або надавати своє ім'я для використання будь-якій родинній організації або сторонній компанії, щоб проблеми грошей, власності та престижу не відволікали нас від нашої головної мети.

7. Кожна група ДДА повинна опиратися на власні кошти і відмовлятися від допомоги ззовні.

8. Дорослі Діти Алкоголіків повинні завжди залишатися непрофесійним об'єднанням, однак наші служби можуть залучати працівників, які мають спеціальну кваліфікацію.

9. Спільнота ДДА як така ніколи не може мати організаційної структури, однак ми можемо створювати служби або комітети, безпосередньо підлеглі тим, кого вони обслуговують.

10. Дорослі Діти Алкоголіків не дотримуються будь-якогї думки з питань, що не відносяться до діяльності спільноти, тому ім'я ДДА не слід залучати до будь-яких громадських дискусій.

11. Наша політика у взаєминах з громадськістю заснована на привабливості наших ідей, а не на пропаганді, ми повинні завжди зберігати анонімність у всіх наших контактах з пресою, радіо, телебаченням і кіно.

12. Анонімность - духовна основа всіх наших традицій, постійно нагадує нам про те, що головним є принципи, а не особистості.

  

12 традицій анонімних алкоголіків

1. Наше загальне благополуччя повинне стояти на першому місці,особисте одужання залежить від єдності А.А.

2. У справах нашої групи є лише один вищий авторитет - люблячий Бог, що сприймається нами в тому вигляді, в якому він може постати в нашому груповій свідомості. Наші лідери - це лише з довірою обрані виконавці, вони нами не керують.

3. Єдиною умовою для членства в А.А. є бажання кинути пити.

4. Кожна група є самостійною, за винятком справ, що стосуються інших груп або спільноти А.А. в цілому.

5. У кожної групи є лише одна мета - донести наші ідеї до алкоголіка, який все ще страждає.

6. Група А.А. ніколи не повинна підтримувати, фінансувати або надавати своє ім'я для використання будь-якій родинній організації або сторонній компанії, щоб проблеми грошей, власності та престижу не відволікали нас від нашої головної мети.

7. Кожна група А.А. повинна опиратися на власні кошти і відмовлятися від допомоги ззовні.

8. Анонімні алкоголіки повинні завжди залишатися непрофесійним об'єднанням, однак наші служби можуть залучати працівників, які мають спеціальну кваліфікацію.

9. Спільнота А.А. як така ніколи не може мати організаційної структури, однак ми можемо створювати служби або комітети, безпосередньо підлеглі тим, кого вони обслуговують.

10. Анонімні Алкоголіки не дотримуються будь-якої думки з питань, що не відносяться до діяльності спільноти, тому ім'я А.А. не слід залучати до будь-яких громадських дискусій.

11. Наша політика у взаєминах з громадськістю заснована на привабливості наших ідей, а не на пропаганді, ми повинні завжди зберігати анонімність у всіх наших контактах з пресою, радіо, телебаченням і кіно.

12. Анонімність - духовна основа всіх наших традицій, постійно нагадує нам про те, що головним є принципи, а не особистості.

 

Інструментарій

Ця глава написана для того, щоб ознайомити нових членів ДДА  з методами самопізнання і одужання, які запропоновані у програмі. Кожен з нас має можливість вибору, яким саме методом скористатися і як його застосовувати, рухаючись до одужання.

ДДА є 12ти кроковою програмою одужання та має три основні завдання:

-  прийняти і підтримати новачків в подоланні заперечення

- допомогти тим, хто з дитинства страждає від відсутності безпеки, віри і любові

- навчити новачків дбайливо ставитися до себе, з гумором, любов'ю і повагою.

Кожен використовує різні методи, і кожен по різному з ними працює. Кожен з нас визначає свої власні цілі, мріє про своє, і досягає цих цілей по своєму. Існує безліч способів роботи по програмі. Кожна людина має різні якості, і кожен може вибирати відповідний йому інструментарій та вдосконалюватися.

Нижче наведено кілька інструментів, наявних в нашому розпорядженні. Це неповний список доступних нам засобів. Обирайте самі те, що вам стане в нагоді, розвивайте ваші власні навички та пам'ятайте, що у вас завжди є вибір.

Розвивайте навички, які допоможуть вам подолати залежність від минулого і зробити ваше сьогоднішнє життя радісним і наповненим. Шукайте нові методи і діліться ними з іншими.

 

1. 12 кроків, 12 традицій, проблема і рішення

12 кроків і 12 традицій є цінною спадщиною 12 крокової програми. Існує безліч книг, які вивчають механізм дії цих кроків і традицій. Знайомство з  Кроками передбачає процес руху і може направляти вас  успішним шляхом.

Робота над цими Кроками полягає у вивченні, як ці Кроки застосовуються до нашого повсякденного життя. Працювати над цими Кроками під керівництвом наших Традицій означає читати, писати, ділитися і виробляти власне розуміння цих Кроків і Традицій. Ми виконуємо цю роботу за допомогою інструментів, які здобуваємо в міру того, як усвідомлюємо свою приналежність до проблеми, співвідносимо себе з характеристиками, описаними в «Списку брудної білизни», і приходимо до  власного розуміння виходу.

 

2. Зібрання

Зібрання є безпечним місцем, де можна ділитися страхами, досвідом, силою і надією. У міру того, як ми ототожнюємо себе з проблемою, ми виявляємо, що ми не самотні. Ми зустрічаємо людей зі схожими проблемами і бачимо, що вихід є. Одужання можливе. В кінці тунелю є світло, ми можемо подолати наші страхи.

 

3. Читання і письмова робота

Самоосвіта допомагає нам в роботі над нашим самопізнанням і одужанням. Ми вивчаємо Проблему, Рішення, Кроки, Традиції, а також читаємо літературу, що стосується програми.

Щоб сформувати більш глибоке розуміння нашого одужання в програмі, ми пишемо. У письмовому вигляді ми документуємо те, що відбувається і прояснюємо задані самим собі питання. Цей процес вимагає дисциплінованості та уваги.

Ця увага до себе веде до свободи, розуміння і співпереживання, необхідних для турботи про нашу внутрішню дитину.

 

4. Телефонне спілкування

На наших зборах ми слухаємо інших і самі ділимося з іншими. Часто ми знаходимо там людей, з якими ми починаємо близько спілкуватися. За допомогою телефонного спілкування між зібраннями ми продовжуємо ділитися один з одним, тим самим рухаючись вперед в нашому самопізнанні до одужання. Ми самі отримуємо підтримку, необхідну для нашого зростання, і надаємо таку підтримку іншим.

Часто буває, що з іншими ми більш співчутливі і відкриті, ніж з самими собою. У міру того, як ми ділимося з іншими, ми вчимося поводитися з собою так само обережно та дбайливо, як і з іншими. Ми стаємо дзеркалами один для одного і разом знаходимо вихід з нашої самотності. Спілкуючись один з одним, ми вчимося встановлювати здорові межі.

 

5. Спонсорство

Спонсорство в ДДА може відрізнятися від спонсорства в інших програмах. Спонсорство допомагає подолати самотність, яку ми відчували в дитинстві. Ми звертаємося до інших за допомогою, щоб побачити те, що відбувається з різних точок зору, дізнатися різні способи виходу з ситуацій. Ми ретельно підходимо до вибору спонсорів, а якщо ми не відчуваємо себе комфортно, ми можемо змінити наш вибір. Будучи спонсором або підспонсорним, ми спираємося в наших відносинах на Кроки і Традиції. З спонсором ми можемо поділитися такими речами, про які боїмося розповідати на зібраннях.

Спонсори не досконалі - адже всім нам в рамках цієї програми доводиться долати наслідки нашого дисфункційного дитинства. Але подібно до того, як ми ділимося на зібраннях або з друзями, ми знаходимо в собі сили просунутися ще трохи, ризикнути ще трішки. Ми ділимося цим з іншим членом ДДА, чиє одужання здається нам відповідним прикладом для наслідування.

У міру нашого просування по програмі, ми починаємо ділитися з іншими нашим досвідом. Саме виходячи за межі свого одужання і ділячись з іншими ми розвиваємо дружні стосунки. Ми вчимося відрізняти поверхневі відносини, випадкову дружбу, і будувати систему підтримки, що включає в себе різнорівневі відносини різного ступеня інтенсивності.

 

6. Служіння

В якості подяки програмі ми прагнемо заповнювати той внесок, який ми отримали. Добровільне служіння в програмі допомагає нашому одужанню, бо дає нам стимул продовжувати відвідувати зібрання. Ми знаходимо єдність з програмою і починаємо краще розуміти структуру здорової сім'ї в міру того, як нас приймають і підтримують в нашому служінні. Служіння розвиває нашу самоцінність.

Є багато можливостей служити - зібрання, Інтергрупи, Регіональні та Світові служби. Участь в служінні зміцнює нас і дозволяє тренуватися в практичному застосуванні 12 Кроків, роблячи програму доступною для новачків. Наші добровільні зусилля послідовно покращують ефективність та доступність послуг ДДА.

Наше служіння забезпечує послідовне проведення зібрань, завдяки яким ми всі отримуємо можливість працювати над одужанням і нести звістку про одужання іншим.

 

7. Межі (кордони)

Часто всі ми надаємо надмірну увагу концепції меж та кордонів як інструменту одужання. Відносини як з іншими, так і з самим собою, є ключовим аспектом нашого одужання. Деякі з нас мають дуже жорсткі межі. У інших кордони відсутні. В деяких вони можуть існувати, але не дотримуватися.

Першим кроком до встановлення наших кордонів є любов і повага до самих себе. Такий підхід дозволяє нам розумно донести до інших інформацію про наші кордони. Таким чином ми забезпечуємо власний захист, не вдаючись при цьому до негативу або до незрозумілих для інших дій.

 

8. Дружні обійми

Здатність давати, просити і отримувати ласку не була достатньо розвинена нами в дитинстві. Часто нам потрібні теплі дружні обійми.

Обійми представляють собою загальні вітання і прощання, якими ми користуємося в даній програмі. Ми вчимося просити про дружні обійми, коли ми відчуваємо, що потребуємо їх. Ми беззаперечно поважаємо почуття інших, коли люди уникають дружніх обіймів. Ми поважаємо і свої власні почуття, коли з тієї чи іншої причини ми відмовляємося від дружніх обіймів, якщо відчуваємо себе дискомфортно.

По-дружньому обіймаючи один одного, ми починаємо бачити різницю в тому, як ми дивимося на себе, інших, на світ, в якому ми живемо. Просити про те, чого ми потребуємо, є наріжним каменем нашого одужання. Це перший крок до справжньої близькості.

 

Пропонований внесок в служіння

Я займаюся служінням, щоб моє одужання допомагало мені, і через ці зусилля інші теж могли б користуватися його плодами. Я буду виконувати служіння і зміцнювати моє одужання з його допомогою:

Стверджуючи, що сила нашої програми виходить від учасників зібрань і виражається за допомогою нашої Вищої Сили і через наше групову свідомість.

У підтвердженні того, що одужання - це комплексний, а не однобокий процес, ми повинні з увагою ставитися до точки зору меншості в процесі формулювання групового рішення, таким чином, щоб кожне наше рішення відображало загальний настрій в групі, а не тільки позицію більшості.

Ми ставимо принципи вище особистостей.

Ми намагаємося підтримувати в собі готовність до служіння, працюючи над своїм одужанням в групі.

Ми прагнемо ділитися досвідом, силою і надією на всіх рівнях.

Ми визнаємо різні форми і рівні служіння і дозволяємо навколишнім виконувати різні функції, відповідно до їх можливостей.

При цьому ми готові прощати собі та іншим недосконалість у виконанні обов'язків.

Ми сповнені бажання намагатися зберігати такий порядок речей, щоб самим служити інтересам спільноти і давати іншим можливість служіння, уникати проблем грошей, власності та престижу, а також уникати провалів в своєму особистому одужанні, використовуючи в процесі служіння старі шаблони поведінки, особливо опіку, контроль, спасательство, жертовність і т.п.

Необхідно пам'ятати про те, що я наділений довірою виконавець, я не керую.

 

Обіцянки

Ми маємо намір пізнати нову свободу і нове щастя. Ми не забудемо минуле і не будемо намагатися позбутися його. Ми станемо здатні зрозуміти світову гармонію і пізнати душевний світ. Неважливо, як низько ми опустилися колись, ми побачимо, як наш досвід може допомогти іншим. У нас зникне почуття нікчемності і саможалю. Ми втратимо інтерес до своїх егоїстичних проявів і і почнемо цікавитися нашим товариством. Ми перестанемо шукати себе ззовні. Наше ставлення до життя і наш світогляд зміняться. Страх перед людьми і фінансовою нестабільністю зникне. Ми навчимося інтуїтивно приймати правильні рішення в ситуаціях, в яких раніше ми зазнавали поразки. Ми зрозуміємо один раз, що Бог робить для нас те, що ми самі не могли зробити для себе.

(Велика книга Анонімних Алкоголіків, стор. 83 - 84).

 

Обіцянки ДДА

1. Ми відкриємо нашу справжню індивідуальність, люблячи і приймаючи себе.

2. Наша самооцінка покращиться в міру того, як ми навчимося схвалювати себе в повсякденному житті.

3. Ми позбудемося страху перед людьми, які мають владу, і від потреби подобатися всім оточуючим.

4. У нас зміцніє здатність будувати і розвивати інтимні відносини.

5. Коли ми подолаємо почуття покинутості, винесене з дитинства, нас стане захоплювати сила духу і характеру, а одночасно ми почнемо більш терпимо ставитися до людських слабостей.

6. Ми набудемо почуття стабільності, спокою та фінансової захищеності.

7. Ми навчимося веселитися і радіти життю.

8. Ми навчимося любити людей, здатних до любові і відповідальності.

9. Нам стане простіше встановлювати здорові психологічні межі.

10. Ми позбудемося страху успіхів і поразок у міру того, як ми інтуїтивно навчимося приймати розсудливі рішення.

11. За допомогою нашої групи ДДА ми поступово позбудемося нашої дисфункційної поведінки.

12. Поступово за допомогою нашої Вищої Сили ми навчимося очікувати найкращого і отримувати його.

 

Заключна медитація

Ми беремося за руки,

Разом ми можемо зробити те,

Що ми б ніколи не змогли зробити поодинці.

У нас більше немає почуття безнадійності,

І нам більше не потрібно залежати

Від нашої нетвердої волі.

Зараз ми разом,

Підставляючи долоні силі,

Більшій ніж наша власна.

Коли ми з'єднуємо руки,

Ми знаходимо любов і розуміння,

Про які ми мріяли в найсміливіших мріях.

 

Молитва про душевний спокій

Боже, дай мені душевний спокій

Прийняти те, що я не в силах змінити,

Мужність змінити те, що можу,

І мудрість відрізнити одне від іншого.

 

Молитва про душевний спокій ДДА

Боже, дай мені душевний спокій прийняти людей яких я не можу змінити,

Мужності змінити того, кого можу

Та мудрості зрозуміти, що цією людиною є я сама.

ЧАСТІ ПИТАННЯ

Що таке ДДА? 

Дорослі діти алкоголіків – це програма одужання для дорослих, на яких вплинуло виховання в алкогольній або інших дисфункційних сім’ях. Ми опираємось на досягнення програми Анонімних Алкоголіків, але використовуємо свою версію 12 кроків та 12 традицій.

Читати більше >>>

Чи повиннні мої батьки бути алкоголіками? Ні. Якщо ви знаходите в собі риси з «Списку брудної білизни», програма ДДА може вам допомогти.

Скільки це коштує? ДДА є незалежною програмою самодопомоги, і згідно нашій Сьомій Традиції, ми самі себе фінансуємо. Ми просимо робити невелику пожертву на кожному зібранні, якщо в нас є таке бажання. Ці гроші зазвичай йдуть на придбання солодощів на чаювання та інші організаційні потреби.

ДДА – це релігійна організація? ДДА пропонує духовний шлях одужання; це не релігійна організація, і вона не має жодного відношення до будь-якої релігії. В одному з 12 Кроків пропонується звернутись до Вищої Сили, як кожний з нас її розуміє. Для одних це може бути Бог, згідно їх релігійної чи конфесійної приналежності. Інші відчувають Вищу Силу як певну позитивну енергію, яка незримо присутня на кожному зібранні ДДА. До третіх на зміну розгніваного Бога з дитинства приходить люблячий Бог або Вища Сила, якій вони можуть довіритись. Яким би не був наш Бог, працюючи по 12 кроковій програмі, ми визнаємо, що не можемо одужувати наодинці. Ми покладаємось на Вищу Силу (або Бога як ми Його розуміємо) і вона повертає нас до ясності.

Що таке Вища Сила? ДДА – це духовна програма заснована не на якійсь конкретній релігії чи системі вірувань, а швидше на розумінні, що є сила більша ніж ми самі, яка може допомогти нам на шляху до одужання. Ця Вища Сила на стільки ж різноманітна, як і присутні на групі люди.

Де проходять зібрання? Щоб побачити список усіх зібрань ДДА, перейдіть на Сторінку «живі» групи. Так само, як люди одужують і ростуть, групи народжуються і зникають по мірі необхідності.

Що мені робити, якщо в моєму місті немає груп? На жаль, є багато областей по всьому світу, де зовсім немає груп ДДА. Якщо у вашому місті немає груп, ви можете відвідувати skype-групи. А також  ви можете самі організувати нову групу.

Хто може прийти на зібрання? Єдиною умовою для членства в ДДА є бажання одужувати від наслідків виховання в сім'ї алкоголіків або будь-якій іншій дисфункційній родині, тобто на зібрання може прийти будь-яка людина, що бажає одужувати.

Як проходять зібрання? Зібрання групи ДДА проходять у безпечній обстановці та доброзичливій атмосфері. Ми розуміємо Ваші страхи і хвилювання щодо приходу на ці зібрання, але колись і ми теж перший раз прийшли в ДДА. Зустрічі побудовані так, щоб був час для читань та індивідуальних висловлювань, всі мають право висловлюватися, але ніхто не зобов'язаний це робити. Спілкування побудовано у формі монологу, коли один говорить, інші слухають. На зустрічі Ви почуєте історії з особистого досвіду членів ДДА (і минулого, і сьогодення), в яких Ви відразу впізнаєте себе. Ви також почуєте, як вони справлялися з такими ситуаціями раніше і як долають труднощі сьогодні. ДДА не пов'язане з жодним віросповіданням, сектою чи політичним угрупованням. ДДА спирається на 12 Кроків та 12 Традицій і являє собою спільноту взаємодопомоги для людей, які виросли в алкогольному або інший дисфункціональному середовищі.Всі зустрічі анонімні та безкоштовні. Єдиною умовою для членства в ДДА є бажання одужувати від наслідків виховання в сім'ї алкоголіків або будь-якій іншійй дисфункційній родині.

ЧИ ПІДХОДИТЬ МЕНІ ДДА?

Наступні питання допоможуть вам вирішити

чи був у вашій сім'ї алкоголізм чи інша сімейна дисфункція. Навіть якщо ваші батьки не вживали спиртного, можливо цим зловживали ваші бабусі і дідусі та передали захворювання сімейної дисфункційності вашим батькам. Якщо з алкоголем чи наркотиками проблем не було, в ваших домівках міг царювати хаос, недовіра, занедбане виховання та проблеми, схожі на ті, які спостерігаються в алкогольних сім'ях.

Читати більше >>>

Ці запитання дають можливість усвідомити, яким чином дорослішання в алкогольних родинах все ще продовжує впливати на дітей через багато років після того, як вони залишають батьківську домівку.

Запитання також підходять дорослим, які виросли в родинах, де спостерігались харчова, сесуальна залежності, релігійне насилля та трудоголізм. Прийомних дітей, які вже зараз дорослі, також торкаються деякі питання з поданого нижче опитувальника.

1. Чи пригадуєте ви когось, хто вживав спиртне, приймав наркотики або вів себе якимось іншим чином, який ви тепер вважаєте дисфункційним?

2. Чи уникали ви візитів друзів та знайомих до себе додому через алкоголізм чи якусь іншу дисфункційну поведінку в вас вдома?

3. Чи вибачався один з ваших батьків за алкоголізм чи будь-яку іншу дисфункційну поведінку другого з батьків?

4. Чи були ваші батьки настільки зосереджені один на одному, що здавалось, що вони вас ігнорують і не помічають?

5. Чи ваші батьки та рідні постійно сперечались?

6. Чи бувало так, що вас втягували в суперечки і просили стати на бік одного з батьків чи родичів проти іншого?

7. Чи намагались ви захищати своїх сестер та братів від пияцтва чи інших дій в родині?

8. Чи не почуваєте ви себе інфантильним, будучи вже в дорослому віці? Чи відчуваєте ви себе так, що всередині ви маленька дитина?

9. Чи не відчуваєте ви, що з вами дорослим, поводяться як з дитиною, коли ви спілкуєтесь з батьками? Чи продовжуєте ви відчувати свою дитячу роль з вашими батьками?

10. Чи вірите ви, що це ваш обов'язок піклуватись про почуття чи оберігати від неприємностей ваших батьків? Чи вірно, що інші родичі покладаються на вас у вирішенні своїх проблем?

11. Чи боїтесь ви авторитетних осіб чи розсерджених людей?

12. Чи вірно те, що ви постійно шукаєте схвалення, але коли вам роблять комплімент, вам важко його прийняти?

13. Чи вважаєте ви будь-яку форму критики як напади особисто на вас?

14. Чи вірно те, що ви взвалюєте на себе непомірні обов'язки і потім злитеся коли інші не цінують те, що ви робите?

15. Чи вважаєте ви себе відповідальними за почуття та поведінку інших людей?

16. Чи важко вам визначити, які почуття ви відчуваєте?

17. Чи зосереджені ви на пошуку любові та безпеки за межами себе?

18. Чи включаєтесь ви в проблеми інших людей? Чи почуваєте себе енергійнішими в моменти кризи?

19. Чи прирівнюєте ви секс до близькості?

20. Чи плутаєте ви любов з жалістю?

21. Чи виявляли ви, що знаходитесь у стосунках із компульсивною чи небезпечною особою, дивуючись як ви потрапили у ці відносини?

22. Чи поводите ви себе на людях одним чином, а зовсім іншим вдома?

23. Чи вірно, що ви немилосердно себе засуджуєте і намагаєтесь відгадати що таке норма?

24. Чи вважаєте ви, що ваші батьки мали проблеми з алкоголем чи наркотиками?

25. Чи вважаєте ви, що на вас вплинув алкоголізм або інша дисфункційна поведінка ваших батьків або вашої сім'ї?

Якщо ви ствержувально відповіли на 3 або більше запитань, можливо ви страждаєте від наслідків виховання в алкогольній або іншій дисфункційній родині. Як стверджується в Списку характерних особливостей дорослих дітей алкоголіків, ви могли попасти під вплив, навіть якщо самі не вживали спиртного. Будь ласка, прочитайте 2 главу Червоної Книги ДДА, щоб дізнатися більше про ці наслідки.

КРОКУЙМО РАЗОМ

Якщо Ви ідентифікуєте себе зі сказаним вище 

і бажаєте позитивних змін у Вашому житті, ми запрошуємо Вас розпочати шлях до одужання, крокуючи разом з нами в групах, котрі працюють за Програмою 12 кроків для Дорослих Дітей, які виросли в алкогольній або іншій дисфункційній сім'ї. 

Список груп Ви знайдете тут >>>